З початку квітня в Зоні відчуження ЧАЕС відбуваються масштабні пожежі. Станом на 13 квітня згоріло майже 20 тисяч гектарів лісу – це рекордна площа за весь час незалежності. У тому числі, згоріли або ще горять сотні гектарів забруднених радіацією територій. Це видно на космічних знімках. Офіційні дані не завжди відповідають дійсності. ДСНС повідомляє максимум про сотні гектарів. Цю ж інформацію поширюють Мінекоенерго та Кабінет Міністрів, (в.о. голови Агентства з управління Зоною відчуження Павлова Катерина заявляє про 3,5 тис. га).
Попри заяви ДСНС про контрольованість ситуації, стає очевидним, що пожежі носять стихійний та неконтрольований характер, загрожують знищенням значних територій та радіаційним забрудненням.
У Зону не допускають журналістів. Інформація про стан довкілля, гарантована статтею 50 Конституції України, не надається належним чином. Дані, що оприлюднюються посадовими особами тих чи інших органів влади суттєво відрізняються, що може свідчити про можливе порушення статті 238 Кримінального кодексу України, якою передбачено відповідальність за приховування або перекручення відомостей про екологічний стан або захворюваність населення
Публічна позиція влади тривожно нагадує нам трагічний 1986-й рік, рік аварії на ЧАЕС – “у нас все добре, ситуація контрольована, небезпеки немає”.
Незважаючи на попередження фахівців, керівництво Зони, ДСНС, Мінекоенерго виявилися не готовими до попередження та гасіння пожеж у Зоні – ні організаційно, ні технічно: в країні немає навчених працювати у природних системах пожежників і підготовлених до таких завдань керівників, немає техніки, що здатна працювати у лісі, на пересіченій місцевості. Територія Зони досі не обладнана необхідною кількістю камер спостереження, а дані наявних камер не були оцінені вчасно і належним чином. Протипожежні розриви рубалися не там, де була найбільша небезпека, а у відносно безпечній частині Зони. Це все говорить про необхідність розслідування діяльності керівництва Зони та Мінекоенерго, якому вона підпорядковується. Адже саме ДАЗВ відповідає за проведення належної лісогосподарської діяльності на території зони відчуження, що включає в себе і відповідні протипожежні заходи. Також потрібно створити Тимчасову слідчу комісію ВРУ з цього питання.
Пожежники не забезпечені засобами захисту – ні елементарними респіраторами, ні, тим більше, спеціальними костюмами, які є у їхніх колег в Австралії або Каліфорнії (США).
Законодавство України не готове до реагування на подібні виклики. Лише сьогодні, 13 квітня, ухвалено підвищення штрафів за підпали лісу та рослинності. Але немає відповіді на питання як забезпечити невідворотність покарання, як затримати порушників, як домогтися розробки та виконання превентивних заходів. Ці моменти ще треба розробити і внести у законодавство.
Ми, підписанти, глибоко занепокоєні тим, що:
Від офіційних державних органів немає цілісної та деталізованої інформації про загоряння, площу та динаміку лиха, напрямки вітру, інформування населення про загрози радіаційного забруднення. Нам невідомо про створення відповідного Штабу.
Попри фейсбук-картинки та дописи Мінекоенерго, відомство перетворилось на NoName – до сьогодні не призначений міністр та очільник ДАЗВ, відомства очолюють т.в.о. У таких умовах чиновники уникатимуть відповідальності і не діятимуть на випередження. Виникають сумніви в достатності повноважень для реагування на наявні виклики, в компетентності відповідальних осіб.
Лише сьогодні Уряд виділив з резервного фонду 44 млн. грн. Це важливий, але запізнілий крок. Ми занепокоєні щодо ефективного використання цих коштів, їх достатності.
Вимагаємо:
Терміново скликати позачергове засідання РНБО, а також виїзне засідання в Зону відчуження Комітету з питань екологічної політики та природокористування, на якому заслухати керівництво ДАЗВ, ДСНС, правоохоронних органів для з’ясування реальної картини, оцінити державну політику з запобігання виникнення цієї надзвичайної ситуації. Розглянути створення ТСК.
Максимально задіяти сили Служби Безпеки України та Національної поліції для розслідування природи масових підпалів у Зоні відчуження, а також попередити їх подальше виникнення. Посилити охоронний режим доступу до територій.
Забезпечити надійний захист особового складу від радіаційного ураження та впливу забрудненого повітря під час боротьби зі стихією, а також подальший моніторинг стану здоров’я героїв, їх реабілітації після роботи в екстремальних та вкрай небезпечних умовах.
Звернутися до урядів іноземних країн за допомогою з авіацією та спецтехнікою, обладнанням для пожежогасіння.
Зробити нарешті необхідні висновки, привести у відповідність державну політику з управління Зоною відчуження, навести кадровий лад в Міністерстві та ДАЗВ. Зокрема створити та запровадити на практиці універсальну систему гасіння пожеж – Incident Command System (ICS), яка впроваджена у найбільш розвинених країнах світу, що потерпають часто від лісових пожеж. Система дозволяє оперативно взяти під контроль їх гасіння і раціонально та злагоджено використовувати усі наявні ресурси. Така система вже вивчається на території радіоактивно забруднених земель зони відчуження у рамках міжнародного проекту «Зниження ризиків великих лісових пожеж у зоні відчуження ЧАЕС».

#поверніть_Мінприроди

Підписанти:

Ганна Гопко, ГО “Мережа захисту національних інтересів АНТС”, Голова правління
Олена Кравченко, МБО “Екологія Право Людина”, виконавча директорка
Анна Прокаєва, Kharkiv Zero Waste
Ірина Вихристюк, в.о.директора НПП “Тузлівські лимани”
Ірина Черниш, Голова ГО “Save Dnipro”
Дмитро Карабчук, Голова ГО “ЛІіС”
Ольга Марків, Голова ГО “Еко Платформа”
Марина Грига, CEO “EcoViewer”
Mykola Skydaniuk , МГЕО «Наш дім – Манява»
Balinskyy Vladislav, ГО «Зелений лист»

Заява щодо пожеж у Чорнобильській зоні!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *