Дністровський регіональний ландшафтний парк займає в основному правобережну частину каньйоноподібного відтинку річкової долини Дністра, що сформувалася у верхній частині середньої течії ріки. Фрагменти лівобережної частини річкової долини входять до Парку тільки у його північній частині (землі сіл Петрилова, Золотої Липи, Діброви) та в середній, де велика меандра оконтурює земельні угіддя сіл Луки, Монастирок та Унежа. Парк простягається із північного заходу від с. Буківни (за 257 км від витоку Дністра) на південний схід до с. Городниці (за 959 км від гирла Дністра). Загальна протяжність Парку за течією ріки складає 135,6 км, а площа – 19 656 га.
В адміністративному плані уся територія Парку належить до Івано-Франківської області. До складу його увійшли землі Тлумацької та Олешанської територіальних громад Івано-Франківського району і Городенківської та Чернелицької громад Коломийського району. З північного сходу Парк межує із територією Національного природного парку «Дністровський каньйон», що розташований у Тернопільському і Чортківському районах сусідньої області.
Основними орографічними елементами території Парку є річкові долини й розміщені між ними вододіли. Мінімальні абсолютні висоти території зафіксовано у заплаві Дністра. В околицях с. Буківна течія перетинає ізогіпсу 200-метрової висоти, а на півдні, в околицях Городниці – 150 м. Найбільші абсолютні висоти (понад 340 м) у межах території Парку локалізовані у північно-західній його частині, на правобережній частині долини Дністра на північний схід від с. Антонівка. Висоти до 300 м прослідковуються вздовж усіх правобережних та лівобережних меж Парку. Глибина розчленованості рельєфу становить від 60–80 до 100 м і більше.
Долина Дністра має V-подібний профіль. Спостерігаємо значну асиметрію берегів, що часто урвисті з висотою схилів 120–150 м. На території Парку надзаплавні тераси простежуємо фрагментами, які траплються у меандрах річки. Русло має ширину до 100–150 м, подекуди і більше, глибину – від 0,7 до 4 м. На заплавах можна спостерігати стариці, а інколи і заболочені ділянки. Ширина річкової долини Дністра становить 2–4 км. Допливи головної річки в основному короткі. Найбільшою правою притокою Дністра на цьому відтинку течії є річка Тлумач (35 км). Усі більші і менші річки врізаються в поверхню межиріч у придністерській частині на 100–150 м.
Геоморфологічна регіоналізація. Виділена територія розміщена в межах Волино-Подільської геоморфологічної області пластово-денудаційних височин, підобласті Подільської структурно-денудаційної височини на неогенових і крейдових відкладах. Уся територія Парку належить до геоморфологічного району Придністерсько-Подільської структурно-денудаційної увалистої, сильно розчленованої височини з давньотерасовим рельєфом.
Північна частина Парку до русла річки Тлумач належить до підрайону Придністерського (Бистрицько-Тлумацького) Опілля. Перевищення висот 60–80 м, рідше 100 м. Височина сформована підвищеними пасмами зі стрімкими схилами, що тягнуться на південний схід і глибоко порізані долинами річок. Рельєф Придністерського Опілля ускладнений поверхневими карстовими формами, які пов’язані з виходом на поверхню гіпсів.
Підрайон Подільського Придністерського Покуття охоплює частину території Парку від русла річки Тлумач до околиць с. Городниця. Абсолютні висоти Придністерського Покуття перевищують 300 м, а в окремих місцях поза межами Парку піднімаються до 350–390 м. Підрайон характеризується наявністю порівняно великих пластоподібних масивів (Тлумацько-Герасимівського), які розчленовані долинами правих допливів річки Дністер. Загалом для рельєфу характерна слабка розчленованість – незначна кількість неглибоких долин, адже притоки Дністра тут короткі й маловодні. Плосковершинні пасма і долинні зниження вкриті товщею жовто-бурих глин, лесовидних суглинків, карпатських галечників. Близько до поверхні в багатьох місцях залягають гіпси неогенового віку, які легко розчиняють води. Тому рельєф ускладнений карстовими утвореннями – лійками, печерами, проваллями і улоговинами. З карстовими явищами пов’язано й обміління річок, оскільки води тікають під землю. Широко розвинені вздовж долини Дністра балки та яри.
Джерело: https://www.dnisterpark.if.ua/
No responses yet