28 серпня в Івано-Франківську проводиться вебінар, присвячений адаптації регіонів України до змін клімату. Цей проєкт фінансується ЄС та реалізується у рамках дводенного семінару щодо застосування кліматичної інформації для оцінки вразливості секторів економіки до змін клімату Івано-Франківської області та організований APENA 3 за підтримки Міністерства довкілля України.

Онлайн-семінар відкривали заступниця міністра захисту довкілля Вікторія Киреєва, голова відділу представництва ЄС в Україні Хлоя Алліо та координатор проєкту APENA 3 Алекс Гіттельсон.

У заході взяли участь експерти проєкту APENA 3, які продовжують роботу над кліматичними стратегіями у трьох пілотних областях України – Миколаївській, Івано-Франківській та Львівській, начальник управління екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації Андрій Пліхтяк, фахівці структурних підрозділів ОВА, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, керівники прикарпатських підприємств установ, організацій та загалом 150 учасників із різних регіонів України, – а це представники ОМС, громадськості, медіа.

Під час семінару наголошувалося на унікальності досліджень, які проводять зараз експерти проєкту APENA 3 та важливості розробки стратегій адаптації до змін клімату для зеленого відновлення України.

«Як зміниться клімат в регіоні українських Карпат обговорюється на важливому дводенному семінарі. В Івано-Франківській області розроблятиметься стратегія адаптації до змін клімату, у рамках якої буде розроблений план заходів щодо адаптації до них різних секторів економіки. Що стосується безпосередньо змін клімату, вважаю, що не лише наша область їх відчуває, але й уся Україна та світ. Тому ми повинні розробити та впровадити відповідні дієві заходи», – зазначив Андрій Пліхтяк.

Нагадаємо, що проєкт APENA 3 займається розробкою цієї стратегій та планів їх реалізації, а також підвищенням обізнаності представників ОМС, громад у трьох пілотних регіонах України – на Миколаївщині, Івано-Франківщині та Львівщині.

Під час семінару також були представлені другий та третій розділи стратегії адаптації до зміни клімату для Івано-Франківщини. Другий розділ стратегії адаптації включає дані про поточний стан у області. У третьому розділі йдеться про оцінку впливу зміни клімату та оцінку вразливості різних секторів економіки. Презентацію проводили ключова експертка проєкту APENA 3 Світлана Краковська, національна експертка Віра Балабух та регіональна експертка Яніна Іваницька.

Цифри, наведені експертами вражають: температури, які спостерігалися в Україні із 2016 по 2020 були найвищими за весь період наукового спостереження – з 19 століття. А температурний режим, який зараз переживає людство, востаннє спостерігався 125 тисяч років тому. Експерти розповіли, як проводиться збір інформації у регіонах, за якими факторами оцінюється вразливість, та які кліматичні сценарії на найближче століття вже напрацьовано.

Окремо спікери зупинилися на особливостях ландшафту Івано-Франківщини (гори, річки, ліси), а також на окремих секторах економіки регіону, а це – промисловість, аграрний сектор, туризм. Згадали і основні фактори антропогенного впливу та джерела викидів у повітря, такі, як промисловість та транспорт. Так, наприклад, за 2021 рік викиди у регіоні становили 220 тисяч тон.

Світлана Краковська розповіла про те, як створюються глобальні і регіональні кліматичні моделі. За словами експертки, це той самий прогноз погоди, але на десятиліття або і століття. Щодо прогнозів для Івано-Франківщини, то їх є кілька – від оптимістичних до зовсім сумних. Яким буде сценарій, зараз залежить від того, як регіон зможе застосувати адаптаційні механізми, зберегти довкілля, мінімізувати негативний вплив. Важливе завдання для всієї України – вчасно вжити заходів, аби не допустити найгірших сценаріїв.

В Івано-Франківську відбувається семінар щодо змін клімату

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *