За понад місяць від початку російського вторгнення експерти та активісти надали перший аналіз воєнних злочинів проти довкілля на території України. Висновки, представлені під час експертної онлайн-дискусії, є результатом документування та збору доказів тривалістю у місяць, ініційованими Мінприроди України та здійсненими ГО «Екодія» та іншими організаціями громадянського суспільства. Хоча належне розслідування має бути проведено після припинення військових дій, Державна екологічна інспекція України вже зараз оцінила збитки, пов’язані із забрудненням землі, на 77 мільйонів доларів США, а організації повідомляють, що задокументували понад 100 військових злочинів. Відповідно до Женевської конвенції, використання методів або засобів ведення війни, призначених завдати або таких, що можуть завдати широкомасштабної, тривалої та серйозної шкоди природному середовищу, заборонено міжнародно-правовими стандартами.

Серед зафіксованих злочинів ГО перерахували обстріли та бомбардування промислових та енергетичних об’єктів, спалювання лісів, підрив нафтобаз, забруднення Чорного та Азовського морів (насамперед через затоплення кораблів).

Через постійні ворожі обстріли сотні тисяч життів було втрачено або зламано, але війна в Україні також може мати особливо катастрофічні наслідки для довкілля, оскільки схід країни сильно індустріалізований. Експерти попереджають, що в умовах війни фахівцям не вдається локалізувати ризики чи негативний вплив на навколишнє середовище.

Атомні електростанції, морські порти, сховища небезпечних відходів (мінеральних добрив, пінополіуретану, паливно-мастильних матеріалів тощо), промислове виробництво, у тому числі хімічні та металообробні заводи, зараз розташовані в зоні активних військових дій. Пожежі на нафтобазах, АЗС, звалищах, є факти про пошкодження об’єктів опалення та водопостачання (насосних станцій каналізації, фільтрувальні станції, водогони).

Окрім ядерної небезпеки, пов’язаної із захопленням Чорнобильської та Запорізької АЕС, що шокували весь світ, обстріли та окупація підвищують ризик викидів токсичних відходів із промислових об’єктів в Україні. Наразі Державний реєстр потенційно небезпечних об’єктів містить інформацію про понад 23 тис. об’єктів, зокрема 2987 складів, де зберігаються високотоксичні пестициди.

Не меншу небезпеку становлять і самі воєнні дії: розлите паливо, знищене обладнання та відпрацьована зброя, а також розірвані ракети – все це забруднює ґрунт і підземні води хімікатами та важкими металами. Навіть після завершення війни деякі наслідки для навколишнього середовища будуть проявлятися роками. По Україні вже було запущено понад 1100 ракет, знищено близько 4000 одиниць військової техніки різних типів. Це призведе до накопичення канцерогенного сміття.

Російські війська створюють техногенні та екологічні катастрофи. Вони руйнують природні території, які є середовищем проживання рідкісних видів і зникаючих оселищ. За даними Української природоохоронної групи, 44% найцінніших природно-заповідних територій розташовані в зоні бойових дій, під тимчасовим контролем російських загарбників або недоступні для України.

Українські громадські організації заявили про приголомшливі екологічні злочини, спричинені російською агресією

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *