В Україні чисельність чорних лелек за переписом 2010 року становила приблизно 1000 пар. Сьогодні їхня чисельність є меншою і продовжує скорочуватися.

Всі добре знають білого лелеку, в той час, коли про існування його близького родича – лелеки чорного дехто навіть не здогадується. Причин тут дві:
чорний лелека дуже обережний, потайний та відлюдькуватий
це рідкісний птах, в Україні їх чисельність становить тільки до 200 гніздових пар в Карпатах та близько 800 пар на Поліссі.

“Основним кормом чорного лелеки є риба, яку він ловить у неглибоких водоймах. Внаслідок того, що клімат стає більш жарким та посушливим, багато мілких водойм пересохло і кормова база лелеки чорного істотно скоротилася. За останні 4 роки, через посушливість клімату, успішність гніздування чорного лелеки була дуже низькою: якщо в роки з достатньою кількістю корму пара виводить 3-4, а іноді 5 пташенят, то в несприятливі роки це 1-2 пташеняти. Також в посушливі роки до гніздування приступають не всі пари, в найбільш несприятливі роки – лише половина популяції”, – розповів орнітолог Андрій Бокотей.

Зважаючи на це, вкрай важливими є охоронні заходи зі збереження чорного лелеки. Натомість, в Україні Закон, який мав би охороняти цих рідкісних птахів, насправді працює навпаки.

В кінці 2016 року на законодавчому рівні ввели поняття охоронної ділянки навколо гнізд рідкісних видів птахів, зокрема і лелеки чорного. Це дуже дієвий механізм охорони рідкісних видів, який чудово працює в багатьох європейських країнах. В Україні для лелеки чорного радіус охоронної зони затвердили у розмірі 1000 м навколо гнізда впродовж усього року.

“Перед прийняттям закону ми мали тісну співпрацю із працівниками лісових господарств – вони давали нам інформацію про гнізда чорних лелек. Це дозволяло досліджувати популяцію, а також, у разі потреби, укріпляти гнізда і будувати спеціальні платформи для гнізд цих птахів. Адже, гніздо чорного лелеки – важка конструкція, для якої потрібне велике, міцне, креслате дерево. Таких дерев у наших лісах стає все менше. Тому, лелекам доводиться будувати на менших деревах, які часто не витримують, падають і все потомство гине. Але, після введення нових санітарних правил, наша співпраця з лісівниками припинилася.

Близько 90% птахів лелеки чорного гніздиться у господарських лісах. Для лісівників введення такої великої охоронної зони означає, що навколо кожного гнізда чорного лелеки виводяться з обігу 314 гектарів товарного лісу. А таких гнізд у деяких лісництвах може бути декілька. Щоб безперешкодно проводити господарську діяльність лісники просто перестали повідомляти про гнізда чорного лелеки. Як наслідок – чорні лелеки жодним чином не захищені від турбування, зокрема, в період гніздування”, – пояснює Андрій Бокотей.
За словами науковця, захисна ділянка навколо гнізда чорного лелеки повинна складатися з двох частин:
ділянка суворої охорони радіусом не менше 100 м, де рекомендується заборонити здійснення будь-якої діяльності та робіт протягом року, а під час гніздового періоду – навіть перебування людей;
ділянка сезонної охорони радіусом 500 метрів, де проведення будь-якої діяльності має бути заборонено лише під час гніздового періоду.

Захистити чорних лелек можуть зміни до Санітарних правил, які повинен затвердити Кабінет міністрів України, де будуть встановлені адекватні та справедливі розміри захисних ділянок та сезонність.

Сподіваємося, що влада знайде час та можливість захистити чорних лелек, яких стає критично мало.

Місія: врятувати чорного лелеку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *