У січні 2021 року молодіжна громадсько-екологічна організація «Наш дім – Манява» була відібрав для участі в реалізації проекту «Долучайся, взаємодій, створюй: молодь за розвиток згуртованих і сталих громад», який впроваджувався Представництво Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні та фінансувався Посольством Великої Британії.
В рамках реалізації проекту була сформована молодіжна ініціативна група у складі 28 осіб – представники молодіжної громадсько-екологічної організації «Наш дім – Манява» та вчителі й учні Манявського ліцею.
Під час реалізації проекту ми:
1. Створили екошколу при Манявському ліцею.
7 квітня на базі Манявського ліцею (село Манява) відкрито “Еко-школу”. В офіційному відкритті взяли участь: молодіжна ініціативна група села Манява, представники молодіжної громадсько-екологічної організації «Наш дім – Манява», директор Манявського ліцею Богдан Білусяк, педагогічний колектив, Солотвинський селищний голова Манолій Піцуряк, заступник голови селищної ради Юрій Іванишин, староста села Манява Галина Вінтоняк, начальниця відділу освіти, молоді та спорту Солотвинської селищної ради Оксана Іванус, начальниця відділу економіки та соціально-економічного планування селищної ради Лілія Купчак та директор Солотвинського держлісгоспу Ігор Лучин
«Еко-школа» розміщена в хімічному класі Манявського ліцею.
Для функціонування Еко-школи придбано та передано обладнання на суму 169981 грн., а саме: набір для аналізу води exact® micro 20 з відповідними реагентами; ноутбук Acer Aspire 5; принтер Epson L805 with WI-FI; проектор Acer HV532 та екран для проектора; фотоапарат Canon EOS 2000D; сім мікроскопів учнівських SIGETA MB-12; 4G WiFi роутер Huawei, флешки та навчальну літературу.
2. Провели 3-х одноденні тренінги з підвищення екологічної культури
Впродовж травня для учасників молодіжної ініціативної групи та учнів Манявського ліцею проведено три одноденні тренінги з підвищення екологічної культури та екологічних спостережень за станом довкілля.
Тренінг І «Крокуємо до Еко-відповідальності».
Кількість учасників – 14 осіб (2 вчителів та 12 учнів)
Організатори: Наталія Монастирецька, вчитель хімії та Марія Більчак, вчитель екології.
Метою тренінгу було формування екологічної відповідальності і корисних еко-звичок та відпрацювання навичок з сортування сміття.
Під час тренінгу учні переглядали тематичне відео, дізналися про період розкладу різноманітних побутових відходів, розглянули правила сортування сміття та виконали практичні завдання.
Після тренінгу відбулося обговорення, на якому учасники поділилися своїми враженнями та думками, здійснили аналіз виконаних завдань та обговорили найбільш поширені помилки
Тренінг ІІ «Екологічна культура-необхідна складова нашого майбутнього»
Кількість учасників – 16 осіб (2 вчителів та 14 учнів)
Організатори: Наталія Монастирецька, вчитель хімії та Марія Більчак, вчитель екології.
Мета тренінгу – формування екологічного світогляду та екологічної культури, дбайливого, гуманного ставлення до навколишнього середовища.
Під час тренінгу був організований мозковий штурм “Екологічна культура – це…”, де учні висловили свої думки щодо екологічної культури та сформували кроки, які сприяють підвищенню екологічної свідомості.
На практичному заняття “Якості,необхідні екологу” учні більше дізналися про інструменти відповідального ставлення до природи та покращили свої знання з розвитку навичок групової взаємодії.
Тренінг ІІІ «Спостереження за станом довкілля. Вчимося досліджувати воду та водні екосистеми»
Кількість учасників – 12 осіб (4 вчителі та 8 учнів).
Організатори: Наталія Монастирецька, вчитель хімії, Марія Більчак,вчитель екології та Роман Струтинський, вчитель біології, Микола Скиданюк, інженер еколог, МГЕО «Наш дім – Манява».
Мета польового тренінгу – навчити учнів вивчати стан довкілля, використовуючи різноманітні інструменти та методи. На практиці учні навчилися досліджувати водні екосистеми (криниці, річки та потічки) на території Солотвинської територіальної громади: сіл Манява, Пороги, Раковець та Солотвин.
3. Провели три екологічні акції на території села Манява: «Чиста річка», «Посади дерево», «Ми за чисте довкілля»
Впродовж квітня на території села Манява проведено ряд екологічних акцій спрямованих на покращення екологічного стану населеного пункту та підвищення екологічної культури серед учнівської молоді.
Акція «Посади дерево» (17 квітня)
Молодіжна ініціативна група спільно з учнями Манявського ліцею долучилися до акції «Посади дерево» приуроченої Дню довкілля. Під час екологічної акції висаджено біля Манявського ліцею більше 400 саджанців смерічок та сосен.
Кількість учасників – більше 65 осіб.
Акція «Чиста річка» та «Ми за чисте довкілля»
Молодіжна ініціативна група спільно з педагогічним колективом та учнями Манявського ліцею долучилися до прибирання території села Манява, а саме: прибрано русло річки Манявка (2 км), територію лісового заказника загальнодержавного значення «Скит Манявський», територію Манявського ліцею, історико-культурні об’єкти (3 об’єкти) та центральну частину села.
Кількість учасників більше 180 осіб.
4. Провели учнівський екологічний конкурс на тему «Щоб Ти зробив для збереження довкілля?»
До всеукраїнського Дня довкілля та в рамках реалізації проекту, молодіжною ініціативною групою спільно з представниками молодіжної громадсько-екологічної організації Наш дім – Манява» організовано та проведено учнівський конкурс малюнка «Яким я бачу довкілля майбутнього». Назва та мета конкурсу змінена за результатами проведення тренінгу «Крокуємо до Еко-відповідальності». Учасниками конкурсу були учні 5- 9 класів, кількість – 42 учасники.
За результатами конкурсу було визначено 3 переможців, яких нагороджено флешками, повербанком та екологічною літературою. Всіх інших учасників конкурсу нагороджено сувенірами від Міжнародної організації з міграції.
5. Провели 2-х екологічні експедиції вздовж річки Манявка та потічку Батерс
Впродовж червня молодіжна ініціативна група спільно з представниками молодіжної громадсько-екологічної організації «Наш дім – Манява» та учнями Манявського ліцею провели дві навчальні експедиції по вивченню екологічного стану водних ресурсів на території села Манява, екологічного стану річки Манявка та екологічного стану річки Бистриця Солотвинська. Також з метою підвищення обізнаності учнів проведено практичний польовий тренінг щодо вивчення якості води.
За результатами екологічних досліджень отримано наступні результати:
1. У водних екосистемах села Манява забруднюючих речовин не виявлено, спостерігаються високі показники алюмінію, однак вони знаходяться в межах гранично-допустимих норм;
2. З метою вивчення промислового забруднення річки Манявка відібрано дві проби води у верхії річки та нижче розміщення пилорам. У кожній пробі було проведено вимірювання по 12 показниках якості води. В результаті вимірювання встановлено, що пилорами не несуть антропогенного навантаження на р. Манявка. Такі забруднюючі речовини, як азот, нітрати та нітрити, сульфати, фосфати – відсутні. Також в річці спостерігаються високі показники алюмінію, однак вони знаходяться в межах гранично-допустимих норм.
3. На нашу думку за ступенем чистоти річку Манявка можна віднести до дуже чистих вод.
4. Під час навчально-польового тренінгу «Спостереження за станом довкілля. Вчимося досліджувати воду та водні екосистеми» учні дослідити басейн річки Бистриця Солотвинська. Місця відбору води: с. Пороги, с. Раковець та селище Солотвин. За результатами практичного заняття учні навчилися описувати гідрологічний та екологічний стан річки на прикладі Бистриці Солотвинської, визначати кислотність води, основні гідрохімічні показники, колір та насиченість мінералами.
6. Провели робочі зустрічі з місцевою владою щодо вирішення екологічних проблем на території Солотвинської селищної територіальної громади;

7. Виготовели та поширели інформаційні листівки та відеоролики.
Молодіжна ініціативна група взяла участь у 10-ти навчальних тренінгах організованих МОМ: з питань розвитку проєктів, збору коштів (фандрайзингу), комунікації, демократії участі, прав людини, гендерної рівності/запобігання сексуальній експлуатації та жорстокому поводженню, охорони довкілля.
З метою моніторингу стану довкілля та виявлення надзвичайних ситуацій природного й техногенного характеру для МГЕО «Наш дім – Манява» було передано безпілотник.